XII Mistrzostwa Polski SEP w Narciarstwie Alpejskim – Passo Tonale 2025

Wybór padł na sprawdzone Passo Tonale – ośrodek narciarski położony na granicy Lombardii i Trydentu, w regionie Adamello, z trasami sięgającymi od 1883 m n.p.m. aż do 3069 m n.p.m. na lodowcu Presena. Region ten słynie nie tylko z doskonałych warunków śniegowych, ale także ze słonecznej pogody i dobrze rozwiniętej infrastruktury. 

 Data publikacji: czwartek, 3 kwietnia 2025

XII Mistrzostwa Polski SEP w Narciarstwie Alpejskim – Passo Tonale 2025 

Zgodnie z tradycją i zapowiedziami, Oddział Krakowski SEP – przy wsparciu członków Centralnej Komisji Sportu i Turystyki oraz Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa – po raz dwunasty zorganizował Mistrzostwa Polski SEP w Narciarstwie Alpejskim. Zawody odbyły się w ramach tygodniowego wyjazdu narciarskiego w dniach 21 lutego – 2 marca 2025 r., a po raz kolejny areną sportowych zmagań były włoskie Alpy. 

Wybór padł na sprawdzone Passo Tonale – ośrodek narciarski położony na granicy Lombardii i Trydentu, w regionie Adamello, z trasami sięgającymi od 1883 m n.p.m. aż do 3069 m n.p.m. na lodowcu Presena. Region ten słynie nie tylko z doskonałych warunków śniegowych, ale także ze słonecznej pogody i dobrze rozwiniętej infrastruktury. 

Uczestnicy wyjazdu – w liczbie 61 osób z pięciu Oddziałów SEP (Białostockiego, Gdańskiego, Krakowskiego, Nowohuckiego i Poznańskiego) – reprezentowali wszystkie szczeble struktury Stowarzyszenia: Zarząd Główny, GSK, CKSiT, zarządy oddziałów, a także aktywnych członków kół wraz z rodzinami. 

Zakwaterowanie zorganizowano w trzech hotelach: Chalet Alpino (zarezerwowany na wyłączność), Eden i Panorama – wszystkie dogodnie położone w centrum Passo Tonale, z bezpośrednim dostępem do wyciągów. 

Region oferował ponad 100 km tras obsługiwanych przez 30 wyciągów – zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Te znakomite warunki umożliwiły solidne przygotowanie do zawodów, które odbyły się 27 lutego przy doskonałej pogodzie. 

Trasa slalomu giganta o długości około 700 m została profesjonalnie przygotowana przez lokalnych instruktorów, którzy odpowiadali również za pomiar czasu. Sportowa rywalizacja odbywała się w duchu fair play, przy żywiołowym dopingu, którego nieocenioną autorką była kol. Maria Zastawny. 

W zawodach brano pod uwagę lepszy z dwóch przejazdów. Startujący zostali podzieleni na pięć kategorii: Mistrzów, Asów, Kobiet, Gości i Snowboardzistów. 

Wyniki zawodów:

 

Grupa Mistrzów

Miejsce 1 - Sroka Mirosław (O/Kr) – 50.60 

Miejsce 2 - Grochowski Arkadiusz (O/Kr) – 52.94 

Miejsce 3 - Brunne Krzysztof (O/ZW) – 55.12 

 

Grupa Kobiet 

Miejsce 1 - Mielnik Zuzanna (O/Kr) – 56.93 

Miejsce 2 - Wasyliszyn Aleksandra (O/Kr) – 57.62 

Miejsce 3 - Sołek Katarzyna (O/Kr) – 1:06.09 

 

Grupa Gości 

Miejsce 1 - Sołek Michał – 48.87 

Miejsce 2 - Toporkiewicz Jakub – 52.31 

Miejsce 3 - Mrożek Piotr – 55.86 

 

Snowboard 

Miejsce 1 - Grabowski Dominik – 1:10.83 

Miejsce 2 - Sokołowski Łukasz – 1:13.53 

Miejsce 3 - Wyroba Jakub – 1:15.02 

 

W klasyfikacji OPEN zwyciężyli:

Miejsce 1 - Michał Sołek 

Miejsce 2 - Mirosław Sroka 

Miejsce 3 - Jakub Toporkiewicz 

 

Nagrody specjalne

Super zawodniczka: Izabela Gorczyca (O/Poz) – 1:16.68 – niezwykłe uznanie dla zawodniczki niewidomej 

Super Juniorka: Emma Graborz – 1:10.17 

Super Junior: Igor Brunne – 1:16.42 

Nadzieja Narciarstwa: Pola Brunne – 1:23.74 

Objawienie Roku: Mariusz Krok – 1:18.12 

 

Klasyfikacja drużynowa

Miejsce 1 - Zięba K., Gorczyca T., Bejski L. 

Miejsce 2 - Grochowski A., Grochowski D., Brunne K. 

Miejsce 3 - Mrożek J., Mrożek P., Toporkiewicz J. 
 

Uroczystość wręczenia dyplomów, pucharów i medali odbyła się w hotelu Chalet Alpino, gdzie w serdecznej atmosferze podsumowano zawody i dzielono się wrażeniami. Do późnych godzin nocnych toczyły się rozmowy – nie tylko o narciarstwie, ale i o przyszłości sportu w SEP. Szczególnie aktywna była podgrupa Centralnej Komisji Sportu i Turystyki, która rozważała kierunki rozwoju swojej działalności. 

Na zakończenie wyjazdu Prezes Oddziału Krakowskiego zaprosił uczestników do lokalnej restauracji górskiej na trasie gondoli kabinowej, gdzie serwowano regionalne specjały. Spotkanie to stało się okazją do zacieśnienia więzi – także z włoskimi gospodarzami. 

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich uczestników za wspólną atmosferę oraz do sponsorów: firm MW Elektrical ZE z Limanowej i Instal Sool Electric z Krakowa, za słodycze, upominki oraz wsparcie wydarzenia. 

Specjalne podziękowania należą się również kol. Maciejowi Burnusowi – za wieloletnie zaangażowanie i konsekwentne promowanie sportu w SEP. Z uznaniem odniósł się do tego również Prezes SEP kol. Sławomir Cieślik, przesyłając na ręce organizatorów Dyplom Uznania. 

 

Ryszard Grochowski 

Zdjęcia: uczestnicy wyjazdu 

Powrót do listy aktualności