SEP na Szlaku Praga – CERN – Wenecja

W dniach od 9 do 16 marca 2025 r. odbyła się wycieczka naukowo – techniczna zorganizowana przez Kol. Marię Zastawny dla członków O/Kr SEP. Trasa podróży wiodła przez najważniejsze ośrodki historyczne, naukowe i techniczne Europy Środkowej i Zachodniej, stanowiąc doskonałą okazję do integracji środowiska SEP oraz poszerzenia wiedzy z zakresu historii inżynierii i współczesnych osiągnięć naukowych. 

 Data publikacji: czwartek, 3 kwietnia 2025

Pierwszym punktem na trasie była Praga, do której uczestnicy dotarli po południu. Program obejmował zwiedzanie Hradczan, Maléj Strany, Mostu Karola oraz Rynku Staromiejskiego. Wieczorem zaplanowano wspólną obiadokolację w jednej z najstarszych praskich restauracji – „U Fleku”, słynącej z warzenia piwa nieprzerwanie od średniowiecza. Po zakwaterowaniu w hotelu i noclegu, następnego dnia wycieczka udała się w kierunku Norymbergi. 

W Norymberdze, będącej historycznym centrum kultury niemieckiej, uczestnicy odbyli pieszy spacer obejmujący Zamek Cesarski, Dom Albrechta Dürera, główne świątynie miasta (św. Sebalda i św. Wawrzyńca), a także Hauptmarkt z Kościołem Mariackim i fontanną Schöner Brunnen. Po dalszym przejeździe, wieczorem zakwaterowano się w Singen. 

Trzeciego dnia wyjazdu odwiedzono miejscowość Neuhausen am Rheinfall, gdzie podziwiano malownicze wodospady Rheinfall. Następnie odbyła się wizyta w Zurychu – jednym z najważniejszych ośrodków finansowo-naukowych Szwajcarii – gdzie program objął m.in. Bahnhofstrasse, Lindenhof, kościół św. Piotra oraz katedry Grossmünster i Fraumünster. Wieczorem dotarto do Genewy. 

Kolejny dzień rozpoczął się od spaceru po Genewie, podczas którego zobaczyć można było m.in.: Mur Reformatorów, Katedrę św. Piotra, Hotel de Ville, Maison Tavel, Ogród Angielski oraz słynną fontannę Jet d’Eau. Centralnym punktem dnia była wizyta w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN, gdzie uczestnicy – pod opieką przewodników instytutu – mieli możliwość zwiedzenia wybranych stref eksperymentalnych (m.in. ALICE, ATLAS, PS, CCC) oraz interaktywnych ekspozycji edukacyjnych poświęconych fizyce cząstek elementarnych. Wizyta ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i była źródłem inspiracji dla uczestników związanych z nauką i techniką. 

Piątego dnia odbyła się wycieczka do Chamonix-Mont-Blanc, skąd uczestnicy wjechali kolejką linową na szczyt Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.), skąd rozciągała się panoramiczna, alpejska sceneria. Po krótkim spacerze po Chamonix, wycieczka ruszyła w stronę Włoch – z kolacją w Vicolungo i noclegiem w okolicach Mediolanu. 

Szósty dzień obejmował wizytę w Arese – w Muzeum Alfa Romeo, ukazującym historię włoskiej motoryzacji przez pryzmat inżynierii i designu. Następnie odwiedzono miejscowość Como, gdzie spacer wzdłuż jeziora połączono z wizytą w centrum miasta. Dalszy przejazd zakończył się zakwaterowaniem w Padwie. 

Ostatni dzień wycieczki poświęcony był Wenecji. Po przeprawie vaporetto z Punta Sabbioni do San Zaccaria, uczestnicy zwiedzili Plac św. Marka z Bazyliką, Pałac Dożów, Most Westchnień oraz Most Rialto. Następnie odbył się spacer po wyspie Murano, znanej z produkcji szkła artystycznego, a dzień zakończyła wspólna obiadokolacja w centrum Wenecji. Wieczorem grupa rozpoczęła podróż powrotną do Polski. 

Wyjazd był okazją nie tylko do zwiedzania ważnych miejsc kultury i historii Europy, ale także do bezpośredniego kontaktu z nowoczesną nauką i technologią, jaką reprezentuje Instytut CERN.  

Zdjęcia: uczestnicy wycieczki 

Powrót do listy aktualności