Niebezpieczeństwa czyhające w Domu

Zarząd Koła Seniorów Oddziału Krakowskiego SEP, organizując świąteczne zebranie członków w dniu 10 kwietnia 2025 r., zadbał nie tylko o miłą atmosferę, ale i o nasze bezpieczeństwo. W trakcie spotkania uczestnicy mieli okazję wziąć udział w bardzo wartościowym seminarium pt. "Niebezpieczeństwa czyhające w Domu", które poprowadziła Pani Magdalena Bruzda z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Nie przegap tej lektury!

 

 Data publikacji: środa, 23 kwietnia 2025

Czy Twój dom jest naprawdę bezpieczny? Temat – jak się okazało – nie tylko ważny, ale i nieustannie aktualny. W trakcie seminarium poruszono zagadnienia związane z zagrożeniami, jakie niosą ze sobą tlenek węgla i pożary oraz sposoby skutecznej ochrony przed nimi. 
Omówiono m.in.:
- czym jest tlenek węgla (czad) i jak powstaje,
- jakie są objawy zatrucia i jak rozpoznać zagrożenie,
- jak się chronić i jak postępować w przypadku pożaru,
- dlaczego czujniki dymu i czadu to niezbędne wyposażenie każdego domu.

Uczestnicy poznali również właściwości fizykochemiczne tego groźnego gazu – bezbarwnego, bezwonnego i nieco lżejszego od powietrza, co sprawia, że bardzo łatwo miesza się z otaczającą atmosferą i błyskawicznie się rozprzestrzenia, nie pozostawiając po sobie śladu… aż do momentu tragedii.
Dla przypomnienia – tlenek węgla to silnie trujący gaz, którego działanie może być tragiczne w skutkach. Wdychanie powietrza zawierającego już 0,16% objętości CO może po zaledwie dwóch godzinach zakończyć się śmiercią. Nawet krótkotrwała ekspozycja powoduje senność, osłabienie i zapadnięcie w śpiączkę. Przy wyższych stężeniach pierwszymi objawami są silny ból głowy i wymioty. To właśnie dlatego tak istotna jest profilaktyka – edukacja i odpowiednie wyposażenie mieszkań w czujniki dymu i tlenku węgla, które mogą w porę ostrzec przed zagrożeniem. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.

Spotkanie zakończyło się żywą i pełną zaangażowania dyskusją, co najlepiej świadczy o tym, jak bardzo temat ten poruszył obecnych. Najaktywniejsi uczestnicy zostali nagrodzeni czujnikami dymu i tlenku węgla – urządzeniami, które mogą uratować życie.
To seminarium to nie tylko teoria – to wiedza, która ratuje życie.

Powrót do listy aktualności