Relacja z V Edycji Krakowskich Dni Elektryka

Relacja z V Edycji Krakowskich Dni Elektryka

Krakowskie Dni Elektryka to coroczne wydarzenie łączące młodych inżynierów z całej Polski. V edycja, odbywająca się w dniach 10-11 października 2024 r., skupiła się na tematyce "Elektroenergetyka – perspektywy i zagrożenia". Uczestnicy wzięli udział w wykładach, szkoleniach technicznych oraz targach pracy, a także odwiedzili firmy partnerskie, jak ABB czy Krakowskie Zakłady Automatyki.

Spotkanie było doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy, nawiązania kontaktów oraz poznania najnowszych trendów branżowych.

 Data publikacji: poniedziałek, 21 października 2024

Krakowskie Dni Elektryka to coroczne wydarzenie skierowane do młodych inżynierów z całej Polski, działających w strukturach SEP oraz społeczności akademickiej w murach dwóch największych krakowskich uczelni technicznych: Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica.

W dniach 10-11 października 2024 r. odbyła się V edycja Krakowskich Dni Elektryka, pod hasłem „Elektroenergetyka – perspektywy i zagrożenia”. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w serii wykładów, zakończonych quizami z atrakcyjnymi nagrodami. Wydarzenie obfitowało również w liczne szkolenia techniczne oraz oferty pracy, które studenci mogli poznać podczas towarzyszących konferencji Targów Pracy. Wśród uczestników znaleźli się delegaci Kół Studenckich SEP z Oddziału Poznańskiego i Oddziału Łódzkiego. Dodatkowo, odbyło się Spotkanie Studenckiej Rady Koordynacyjnej SEP, zrzeszającej koła studenckie SEP z całego kraju.

Pierwszy dzień wydarzenia odbył się w całości na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Już od rana studenci mogli uczestniczyć w Targach Firm oraz Targach Organizacji Studenckich. Uroczyste otwarcie obejmowało powitanie gości, przemówienia organizatorów, zaproszonych gości oraz przedstawicieli władz Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK oraz Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. W tegorocznej edycji zaszczycił nas również swoją obecnością Rektor Politechniki Krakowskiej, prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.

Głównym punktem części oficjalnej był panel wykładowy, podczas którego omówiono następujące tematy:

  •  „Źródła zasilania a skuteczność zadziałania zabezpieczeń. Czy dobór nastaw to takie proste zadanie?” – mgr inż. Bartłomiej Biesaga.
  • „Wykorzystanie infrastruktury likwidowanych podziemnych zakładów górniczych w transformacji energetycznej” – dr inż. Tomasz Siostrzonek.
  • „Bezpieczeństwo rozproszonych źródeł i magazynów energii, elektrowni geotermalnych, biogazowych, instalacji wodorowych zaliczanych do infrastruktury krytycznej i systemów OT” – dr hab. inż. Piotr Małka.

Po każdym z wykładów studenci mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę w krótkich quizach, w których można było wygrać atrakcyjne nagrody. Między wykładami uczestnicy mieli również okazję wysłuchać prezentacji firm będących partnerami strategicznymi wydarzenia, tj.: Krakowskie Zakłady Automatyki S.A., ABB, Sonel i Elsta.
Po intensywnym panelu wykładowym, quizach i prezentacjach, uczestnicy, władze WIEiK PK, EAIiIB AGH oraz przedstawiciele firm partnerskich spotkali się na wspólnej kolacji w Starej Zajezdni, zlokalizowanej w historycznej  Kazimierz w Krakowie. Spotkanie stworzyło doskonałą okazję do nawiązywania nowych kontaktów zarówno dla partnerówwydarzenia, jak i dla władz uczelni, uczestników oraz delegatów.

Drugi dzień V edycji Krakowskich Dni Elektryka był poświęcony serii szkoleń oraz wycieczkom do firm partnerskich. Uczestnicy mieli okazję odwiedzić Korporacyjne Centrum Technologiczne ABB oraz Krakowskie Zakłady Automatyki S.A. Była również możliwość wzięcia udziału w szkoleniach technicznych organizowanych przez firmy partnerskie.
Studenci mogli uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez firmy takie jak: Elsta, Jacobs i Sonel. Spotkania odbywały się na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej PK oraz na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH.

Całe wydarzenie można uznać za wielki sukces. Targi Firm oraz Targi Organizacji Studenckich przyciągnęły liczne grono studentów oraz uczniów krakowskich szkół średnich, których zaprosiliśmy do udziału. Zarówno wykłady, jak i prelekcje wniosły wartościowy wkład merytoryczny, a szkolenia spotkały się z dużym uznaniem uczestników. Wycieczki do firm pozwoliły uczestnikom poszerzyć swoje horyzonty.

Jako organizatorzy jesteśmy niezwykle wdzięczni wszystkim partnerom wydarzenia: Krakowskim Zakładom Automatyki S.A., ABB, Sonel, Elsta, Enetecs, Jacobs oraz BorgWarner, a szczególne podziękowania kierujemy do władz Wydziału IEiK PK i Wydziału EAIiIB AGH. Liczymy na równie owocną współpracę w przyszłości, a uczestnikom i delegatom dziękujemy za udział.

Do zobaczenia na VI Edycji Krakowskich Dni Elektryka!

Zobacz zdjęcia z wydarzenia

Powrót do listy aktualności