W dniu 28 listopada 2024r. na terenie Zakładu Bieżanów TF Kable odbyło się seminarium zorganizowane przez prezesa koła SEP nr 18 - Andrzeja Glistaka.
Prowadzącymi seminarium byli Tomasz Szewczyk oraz Piotr Łyczek, którzy zaprezentowali nowy produkt Telefoniki Kable -TFPowerPack - Magazyny energii.
Relacja z Seminarium - TFPowerPack - Magazyny energii – zapoznanie z produktem TELE-FONIKA Kable
W dniu 28 listopada 2024r. na terenie Zakładu Bieżanów TF Kable odbyło się seminarium na które przybyli koledzy z naszych kół SEP i nie tylko w liczbie 24 osób. Prowadzącymi Seminarium byli Tomasz Szewczyk, Piotr Łyczek, którzy przedstawili nowy produkt Telefoniki Kable - TFPowerPack - Magazyny energii, które zabudowane są w kontenerach o wielkości 10’, 20’ lub 40’ (czterdzieści stóp) w zależności od mocy nominalnej.
Kolega Piotr przedstawił przykładowy, z możliwością zajrzenia do wnętrza, magazyn energii TFPowerPack 100kVA/322kWh 20’. W dalszej części seminarium po przerwie kawowej kol. Piotr Łyczek przedstawił prezentację na temat „Przemysłowe magazyny energii TFPowerPack®, w której wyszczególnił wyzwania współczesnej energetyki w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i stabilizacji sieci, problemy z jakimi borykają się współcześni przedsiębiorcy oraz systemowe rozwiązania oparte na Przemysłowych Magazynach Energii, adresowanych do rozwiązania tych problemów. Jednocześnie, Magazyny Energii w perspektywie najbliższych lat, mogą być narzędziem inwestycyjnym, co ma odzwierciedlenie w przedstawionych modelach biznesowych.
Kolejną prezentację pt. „Funkcjonalności TFPowerPack oraz Case Study MPK Lublin” wygłosił Michał Jaśkiewicz (TFKable). Szczegółowe studium technologii bateryjnych mających zastosowanie w budowie nowoczesnych systemów magazynowania energii elektrycznej, wraz z prezentacją unikatowej pracy dwuzakresowej TFPowerPack i wykorzystaniem funkcjonalności Direct Charge do efektywnego ograniczania stopni konwersji mocy. Zastosowanie tych funkcjonalności opracowanych przez TFKable, przekłada się na zwiększenie sprawności całego systemu BME i ograniczenie kosztów inwestycyjnych, co zostało pokazana na przykładzie realizacji w MPK Lublin. Przy obu koledzy przybyli na seminarium prowadzili ożywioną dyskusję.
Po krótkim PIZZA Time dla pokrzepieniu ciała w kolejnej części wykładów połączonych z prezentacją swoje tematy przedstawili zaproszeni przez nas goście:
- „Ochrona pożarowa magazynów energii” zaproszony na Seminarium Ireneusz Kolendra przedstawiciel firmy Siemens. W wykładzie przedstawiono technologie najskuteczniejszych obecnie systemów zabezpieczeń przeciwpożarowych i gaszenia ogniw litowo-jonowych.
- „Dwukierunkowe przekształtniki mocy stosowane w magazynach energii, ich tryby pracy, separacja galwaniczna, harmoniczne prądu i napięcia” Wojciech Kubak firma Danfoss. Szczególnie interesujące dla naszych gości były zaimplementowane przez Danfoss rozwiązania w zakresie zasilania bezprzerwowego.
Rozwiązanie TFKable stanowi kluczowy element redukcji kosztów energii oraz skutecznego zabezpieczenia firmy przed przerwami w dostawie energii. Dodatkowo, doskonale ułatwia wdrażanie rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii, przyczyniając się jednocześnie do efektywnej redukcji emisji CO2. Kompleksowy model biznesowy TFKable obejmuje pełen zakres usług - począwszy od analizy potrzeb sieciowych, poprzez projektowanie idealnego rozwiązania, produkcję, montaż oraz instalację na miejscu, zapewniając również szkolenie pracowników oraz oferując usługi serwisowe i długoterminową obsługę.
Kluczowym aspektem jest obecność modułu do zarządzania przepływem mocy i energii. Ten moduł optymalizuje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz efektywnie zarządza stacjami ładowania pojazdów elektrycznych. Wszystko to ma na celu zapewnienie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych dla przyszłości. Projekt, którego rozpoczęcie miało miejsce pod koniec 2021 roku, jest prowadzony w Wydziale Produkcji Przemysłowych Magazynów Energii, Kraków Bieżanów oraz w Laboratorium Badawczym Politechniki Lubelskiej. Ta inicjatywa jest efektem współpracy między TFKable, Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Lublinie oraz Politechniką Lubelską.
Rozwiązania projektowe systemu kontenerowego:
Kontener 10/20/40/45 stóp
Moc wyjściowa do 1,5 MVA/kontener
Pojemność do 3 MWh/kontener
Możliwość łączenia równoległego do 254 kontenerów
Opcjonalny system PV na dachu kontenera
(minimalizacja potrzeb własnych magazynu)
Opracowanie: Andrzej Glistak i Piotr Łyczek
Zdjęcia: Andrzej Glistak